Kiedy niemowlę zaczyna raczkować – czego się spodziewać i co robić

Kiedy niemowlę zaczyna raczkować – czego się spodziewać i co robić? Pierwszą ważną rzeczą, którą należy wiedzieć jest to, że jest to normalny proces rozwojowy. Chociaż Twoje dziecko może potrzebować więcej czasu, aby zacząć raczkować niż inne dzieci, jest to normalne. Najważniejsze, aby pamiętać, że nie należy naciskać na dziecko, aby raczkowało, ponieważ może to spowolnić jego rozwój. Zamiast tego spróbuj delikatnie zachęcić go do tego. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zawsze możesz porozmawiać z lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką środowiskową.

Istnieje kilka rodzajów raczkowania, które Twoje dziecko może wykonać na tym etapie. Raczkowanie komandosów lub raczkowanie brzuszne polega na tym, że dziecko trzyma plecy płasko na podłodze i podciąga się za pomocą ramion. Raczkowanie dolne jest odmianą raczkowania komandosów, w którym dziecko ślizga się po podłodze, podciągając się jednocześnie do góry. Klasyczne raczkowanie polega na tym, że dziecko wypycha się do góry na rękach i kolanach, a następnie na przemian wysuwa ręce i nogi do przodu. Innym rodzajem raczkowania jest raczkowanie kraba, które polega na tym, że dziecko pcha się bokiem po podłodze.

Przed nauką raczkowania wiele dzieci ćwiczy stanie i podciąganie się. W momencie, gdy dziecko zaczyna się czołgać, może poruszać się z prędkością około dwóch do trzech cali. Jest to najczęstszy typ raczkowania, i to jeden z najczęstszych – ta część artykułu została przygotowana przez redakcję serwisu Portal Marketingowy. Twoje dziecko prawdopodobnie już od kilku miesięcy ćwiczy stawanie, podciąganie się i odpychanie nogami. To niesamowity widok!

Jeśli Twoje dziecko nie raczkuje do dziewięciu miesięcy, powinnaś skontaktować się z pediatrą i poddać je kontroli. Wielu kamieniom milowym rozwoju towarzyszy rozwój układu przedsionkowego, zdolności motorycznych wzroku i poznania. Pod koniec pierwszego roku Twoje dziecko może być gotowe do raczkowania. Jednak nadal możesz zachęcać dziecko do raczkowania, wystawiając je na czas spędzony na brzuszku. Robiąc to, Twoje dziecko wzmocni również swoje mięśnie ramion.

Aby zachęcić dziecko do raczkowania, powinnaś dać mu ciekawe zabawki. Upewnij się, że zabawka ma hałas lub ruch, aby przyciągnąć uwagę dziecka. Kiedy dziecko będzie mogło odepchnąć się od Twoich rąk, w końcu zacznie raczkować. Jeśli nie jesteś w stanie skłonić dziecka do samodzielnego raczkowania, możesz również spróbować przedstawić je innym niemowlętom. Kiedy niemowlę zacznie raczkować, pamiętaj, aby je chwalić i dawać dużo czułości. W końcu Twoje dziecko będzie raczkować już wkrótce.

Gdy niemowlę zacznie raczkować, spróbuj ustalić rutynę na czas snu. Jest to kluczowe, ponieważ Twoje dziecko będzie przetwarzać tak wiele nowych doświadczeń i wrażeń, że trudno będzie mu zasnąć. Pamiętaj, że to normalne, że raczkujące dziecko budzi się o różnych porach. Dobrym sposobem na to jest rutyna na dobranoc i czas na przewijanie się z nim/nią. Możesz również spróbować kołysać go/ją w przód i w tył, aż dziecko się do tego przyzwyczai.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane