Od momentu, kiedy dziecko staje się niemowlęciem do momentu, kiedy kończy rok

Niemowlę jest małą istotą ludzką, o stosunkowo równym obwodzie głowy i klatki piersiowej. W pierwszych dwóch miesiącach życia zaczyna dostrzegać podstawowe kolory i wzory oraz zaczyna poruszać oczami w sposób jednolity. Do szóstego miesiąca życia zaczynają rozpoznawać przedmioty w swoim otoczeniu. W trzecim miesiącu życia zaczynają podnosić głowę, a nawet mogą używać rąk do kopania nogami i podnoszenia głowy. Do ośmiu tygodni, są w stanie machać rękami lub pięściami w powietrzu, aby wskazać w kierunku obiektu, który chcą.

Do piątego tygodnia, niemowlę zaczyna wykazywać oznaki rozwoju języka, ucząc się naśladować inne dźwięki i mimikę twarzy. Do 12 miesiąca większość niemowląt wypowiada pojedyncze słowa. Rozumieją słowa takie jak „nie” i „spać” i reagują na proste polecenia, takie jak „nakarm mnie”. Dzieci uczą się również, jak komunikować się niewerbalnie, wskazując, raczkując i wykonując gesty rękami.

Do siedmiu do ośmiu tygodni, dzieci mogą przynieść przedmioty do ust. W tym czasie mogą nauczyć się wydawać dźwięki samogłosek i gruchać. Mogą również reagować na słowa mówione i naśladować ich dźwięki z powrotem – ten fragment jest skutkiem wysiłków zespołu strony medimax.org.pl. Jest to niezwykły kamień milowy dla niemowląt, ponieważ są one wyjątkowo ciche. Jest to ich pierwszy język i mogą komunikować się z tobą lub innym opiekunem, mimo że są oddzielnymi osobami.

Do czasu, gdy obrócą się na jeden, dzieci mogą stać na własną rękę, trzymać się mebli i potroić swoją wagę urodzeniową. Są też zazwyczaj wysokie na sześć do ośmiu cali. Rozwój w innym tempie, jednak, jest coś, co powinno być monitorowane ściśle przez pediatrę, jeśli zauważysz coś niezwykłego. Podczas gdy istnieje wiele etapów rozwoju, wszystkie są ważnymi kamieniami milowymi dla wzrostu Twojego dziecka.

Do czasu osiągnięcia jednego do trzech miesięcy, ich mózgi zaczynają rozwijać się niezależnie. Są w stanie skupić swoją uwagę na ludzkich twarzach, jasnych kolorach podstawowych i przedmiotach. Są również w stanie usłyszeć swój głos i mogą nawet reagować zaskoczeniem, gdy słyszą dźwięk. W miarę rozwoju ich oczu, zaczną również rozpoznawać znajome przedmioty i wydawać samogłoski, gdy mówią lub bawią się.

Podczas pierwszych sześciu tygodni, średnia waga noworodka wynosi 2,5 do 4,5 kg, czyli 5,5 do 10 funtów. W ciągu pierwszych sześciu tygodni powinny spać od dwóch do czterech godzin, ale na początku będą potrzebowały od sześciu do dziesięciu karmień dziennie. W miarę jak będą rosły, wypracują własne wzorce snu i rozwiną swoją zdolność do spania. Większość małych niemowląt śpi w pozycji płodowej, chociaż obecnie zachęca się je do spania na plecach. Pozycja płodowa zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt.

W wieku od pięciu do sześciu miesięcy zaczną rozpoznawać swoich głównych opiekunów. Zaczną rozwijać przywiązanie do swoich głównych opiekunów i wykazywać preferencje wobec nich. Chociaż nie będą tego w pełni świadome aż do około 6 miesiąca życia, będą czujne i szczęśliwe w interakcji z innymi. Ta więź będzie się rozwijać z dzieckiem przez resztę jego życia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane