Jak leczyć chore dziecko?

powrót rodzica po zwolnieniu

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z herbabyqba.pl

Nic tak nie dezorganizuje życia rodziny, jak choroba dziecka. Maluch lub starszak z katarem, kaszlem i gorączką jest rozdrażniony, nie śpi dobrze, a to wszystko sprawia, że rodzice są chronicznie zmęczeni i zestresowani. Na szczęście można wyćwiczyć umiejętność radzenia sobie w takiej sytuacji, a bardzo pomocna może być tu e-recepta.

Chore dziecko – jak postępować przy gorączce

Rodzice, szczególnie małych jedynaków, mogą reagować na chorobę dziecka olbrzymim strachem. Tymczasem choroby to naturalny element rozwoju. Podwyższona gorączka, kaszel czy katar to objawy ze strony formującego się układu odpornościowego. Im je lepiej utrzymamy w ryzach, tym ten rozwój będzie lepszy. Jeśli chodzi o gorączkę, bardzo ważne jest, aby jej nie zbijać zbyt wcześnie. Do 38,6 stopni Celsjusza u dziecka mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Organizm rozpoznaje patogen i podnosi temperaturę ciała, aby go zniszczyć. Zdarza się, że gorączka przekracza ten próg i wówczas należy zacząć zbijać gorączkę. W pierwszej kolejności za pomocą paracetamolu, a jeśli gorączka rośnie i nie spada nawet po podaniu leku, to chore dziecko można zacząć ochładzać za pomocą chłodnych okładów, ewentualnie wsadzając je do letniej wody. W przypadku, gdy i to nie przyniesie obniżenia gorączki – koniecznie trzeba odwiedzić lekarza.

Chore dziecko – rodzaje kaszlu i sposób postępowania

Kaszel to jeden z tych objawów, które doprowadzają opiekunów na skraj załamania nerwowego, szczególnie jeśli jest on suchy, tzw. „szczekający”. Warto tu mieć z tyłu głowy, że jest to pożądana reakcja organizmu, który w ten sposób pozbywa się wirusów lub bakterii. Przy uporczywym suchym kaszlu nie podajemy leków wykrztuśnych. Włączamy inhalacje przy użyciu soli fizjologicznej, a jeśli kaszel jest wyjątkowo uporczywy i spełnia definicję zapalenia krtani (tzw. zespół krupu), możemy dostać receptę na sterydowe leki wziewne – te mogą pomóc nawet po 1 dawce, ale zawsze należy podawać je tylko po konsultacji z lekarzem. Tzw. kaszel mokry, produktywny to sygnał, że dziecko chore zaczyna zdrowieć. Włączamy wówczas syropy wykrztuśne, oklepujemy chorego i nadal stosujemy inhalacje (krótkie, po ok. 2-3 minuty co 3-4 godziny, przy czym sól można wcześniej trzymać w lodówce, bo zimna przyniesie lepszy efekt, obkurczając naczynia krwionośne w nosku).

E-recepta – doraźna pomoc w razie choroby

Jeśli mamy w domu chore dziecko, nie panikujmy. Gorączka nawet do 39 stopni, kaszel i katar to pożądane objawy, dzięki którym organizm radzi sobie z patogenami. W takim przypadku zamiast iść do poradni, w której osłabiony maluch czy starszak może złapać kolejne zakażenie, warto skorzystać z e-recepty. Mamy tu możliwość uzyskania porady, a także potrzebnych leków. Jeśli objawy nie ustępują po 3 dniach, należy udać się do lekarza. Po ich ustąpieniu konieczna jest kontrola, wówczas w przychodni już po stronie dzieci zdrowych. Zawsze kiedy chore dziecko zaczyna się dusić, ma gorączkę, która nie daje się zbić lub gdy nie przyjmuje wody – należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Rodzic chorego dziecka staje się po trosze lekarzem. Może skutecznie poradzić sobie z chorobą, która w ponad 90 proc. przypadków jest spowodowana przez wirusy. Na szczęście – jak pokazuje nasz poradnik dla rodzica – mama czy tata mają pomoc, chociażby w postaci dostępnego całodobowo serwisu e-recepta.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane