Jak niemowlę widzi świat – informacje dla rodziców

To, jak niemowlę postrzega świat, jest tajemnicą. W tym artykule wypełnimy niektóre z tych luk. Dowiesz się, jak niemowlę widzi świat i co to oznacza dla rozwoju mózgu Twojego dziecka. Oto kilka przykładów tego, co widzą. Spojrzenie niemowlęcia zwiększa się, gdy prezentowany jest nowy bodziec. Wskazuje to, że potrafi rozróżnić różne rodzaje bodźców i określić, który z nich jest ważniejszy.

W tym czasie zaczynają się rozwijać oczy Twojego noworodka. Zaczną rozróżniać obiekty wokół nich, patrząc na nie z odległości około 8-10 cali. Ta odległość jest w sam raz, aby mogły rozpoznać Twoją twarz. Dla porównania, Twoje dziecko doświadczyło świata ciemności w łonie matki, więc może nie być w stanie rozróżnić obiektów wokół nich.

Przez pierwszy tydzień noworodki mogą widzieć tylko obiekty oddalone o około osiem do piętnastu cali. Karmienie dziecka po obu stronach zachęca do silnego rozwoju wzroku w obu oczach. Spróbuj mówić do dziecka lub robić twarze, aby stymulować oba oczy. W ciągu pierwszych kilku miesięcy noworodek widzi tylko w czerni i bieli lub w odcieniach szarości – fragment ten jest twórczością ekspertów strony salonurodyewa.pl. Gdy Twoje dziecko osiągnie około czterech miesięcy, zacznie widzieć kolory.

Przez pierwsze dwa miesiące życia niemowlęta mają nieskoordynowane oczy. To zwykle odejdzie, ale jeśli dziecko nadal ma nieskoordynowane oczy po tym czasie, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej. W miarę wzrostu niemowlęcia, oczy rozwijają się, aby umożliwić im przetwarzanie informacji wizualnych. Wzrok niemowlęcia jest niezbędny do nauki rozumienia świata. Niemowlęta zaczynają również badać swoje środowisko za pomocą oczu, na długo zanim nauczą się sięgać po przedmioty.

Oprócz tych problemów z rozwojem wzroku, ruchy oczu niemowlęcia mogą również wpływać na sposób, w jaki widzi ono świat. Jeśli nie skupia się na przedmiotach, nie patrzy na obiekty w otoczeniu lub pojawia się cały czas na krzyż, to czas odwiedzić pediatrę. W niektórych przypadkach może to być spowodowane problemem ze wzrokiem, podczas gdy innym razem może to być problem z mięśniami oczu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane