Jak nauczyć dziecko gryzienia

Nauczenie dziecka żucia pokarmu zaczyna się od poznania właściwego słownictwa. Jeśli Twoje dziecko nie zna słowa „gryźć”, powiedz mu „gryźć” zanim zacznie jeść. Powtarzaj to pojęcie, aż je zrozumie. Następnie możesz wprowadzać produkty stałe poprzez wprowadzenie pokarmów dla niemowląt i łyżeczek. W ten sposób zachęcisz dziecko do rozwijania właściwych umiejętności motorycznych w jamie ustnej, niezbędnych do prawidłowego żucia pokarmu. Kiedy dziecko zacznie żuć pokarmy stałe, możesz wprowadzać małe kęsy na raz.

Jako rodzic możesz modelować prawidłowe nawyki żywieniowe, spędzając czas z dzieckiem podczas posiłków. Spraw, aby jedzenie było zabawą, wyciągając rękę lub przesadzając z ruchami żucia. Twoje dziecko szybko nauczy się Cię naśladować. Wybieraj pokarmy, które łatwo się rozpływają i są gąbczaste. Pokrój jedzenie na małe paski lub pałeczki, aby łatwiej było je żuć. Kiedy podajesz dziecku pokarmy stałe, staraj się utrzymać zdrowe zęby i dziąsła.

Gdy dziecko potrafi raczkować, przejdź do pokarmów stałych. Te powinny być miękkie i rozpływające się, mniej więcej wielkości paznokcia pinky – cytat ten jest efektem dociekań zespołu serwisu naszedane.pl. Kiedy Twoje dziecko żuje produkty stałe, upewnij się, że zmienia strony. Zmieniając strony, nauczy się ono poruszać językiem w tę i z powrotem w tym samym kierunku. Poprawi to jego umiejętności żucia. Do sześciu miesięcy dziecko może przejść do puree i płynów smakowych.

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z przeżuwaniem pokarmów stałych, zacznij od oferowania mu miękkich owoców i warzyw. Początkowo mogą żuć miękką gruszkę lub jabłko. Jednak zawsze powinny być nadzorowane podczas jedzenia i żucia pokarmów stałych. W międzyczasie spróbuj wprowadzić twardsze pokarmy, takie jak banany i tłuczone ziemniaki. Twoje dziecko będzie w stanie poradzić sobie z nimi z łatwością, gdy będzie starsze. Podczas gdy Twoje dziecko nadal będzie potrzebowało Twojej pomocy, spróbuj dać im kawałki jedzenia w rozmiarze kęsa.

Choć żucie jedzenia jest naturalną częścią rozwoju dziecka, niektóre maluchy nadal zmagają się z tym nawet po osiągnięciu dwóch lat. Istnieje wiele sposobów, aby pomóc im pokonać tę lukę. Te wskazówki mogą pomóc rodzicom nauczyć dzieci żuć jedzenie i uniknąć frustracji. Kiedy Twoje dziecko jest gotowe do przejścia na pokarmy stałe, możesz zastosować wskazówki zawarte w tym artykule. Jeśli Twoje dziecko jest dwulatkiem, który wciąż zmaga się z nauką żucia pokarmu, możesz wykonać opisane powyżej kroki, aby wypełnić lukę między fazą dwulatka i jednoroczniaka.

Jeśli Twoje dziecko nie żuje do czasu, gdy osiągnie wiek 9-10 miesięcy, spróbuj wprowadzić gryzak obok prawdziwego jedzenia. Gryzaki pomagają dziecku nauczyć się żuć pokarmy, które są dla niego trudniejsze do zjedzenia. Poniższy film pokazuje, jak rozwija się jama ustna dziecka. Podczas żucia pokarmu obserwuj przez kilka sekund, aby dziecko mogło opanować tę czynność.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane