Kiedy wypadają mleczaki u dzieci? – sprawdź, co należy wiedzieć

mleczaki u dzieci

Wielu rodziców martwi się tym, jak ustalić, kiedy wypadają mleczaki u dzieci. Dowiedz się, jak przygotować dziecko na zbliżające się wypadanie mleczaków i powitanie zębów stałych. Spojrzymy także na to, czym dokładniej są mleczaki, a także jak o nie dbać.

Mleczaki u dzieci – czym dokładnie są?

Mleczaki to pierwsze ząbki Twojego dziecka, które pełnią wiele ważnych funkcji. Zęby dziecka pozwalają mu jeść więcej stałych pokarmów, jednocześnie zarysowując jego rysy twarzy. Służą również jako swoista prowadnica dla zębów stałych, które później zajmą ich miejsce.

U niemowląt pierwsze zęby mleczne ujawniają się już 6 miesiąca życia, zdarza się jednak, że ząbkują znacznie wcześniej, a niektóre mogą urodzić się z wyrośniętym już zębem. Ząbkowanie jest często bolesne dla naszych pociech i wymaga pewnych działań z naszej strony, aby im ulżyć. Mleczaki u dzieci wyrastają zazwyczaj w kolejności liniowej: wpierw rosną siekacze, za nimi kły, a na samym końcu trzonowce. W wieku trzech lat dziecko może spodziewać się wyrośniętych wszystkich lub większości z 20 zębów mlecznych. Z kolei zęby stałe powoli dorastają w kościach szczęki, czekając na właściwy moment.

Jak dbać o zęby dziecka przed ich wypadnięciem?

Aby zapewnić długotrwałe zdrowie zębów, należy dbać o mleczaki u dzieci, podobnie jak o zęby stałe. Zdrowie stałego uzębienia częściowo zależy od stanu zębów mlecznych. Na przykład ubytek w zębie może zostać przeniesiony na zęby stałe.

Z tego względu konieczne jest przyzwyczajenie najmłodszych do dobrej higieny jamy ustnej. Można zacząć myć pierwsze ząbki dziecka specjalną szczoteczką, odpowiednią dla małych dzieci. Ten pierwszy rytuał dbania o higienę wprowadzi dziecko w zdrową rutynę, ucząc je samodzielnego szczotkowania zębów.

Kiedy wypadają mleczaki u dziecka?

Pierwsze wypadanie mleczaków następuje zazwyczaj w okolicy 6 roku życia. Wtedy zęby mleczne dziecka wypadną i ustąpią miejsca stałym zębom jeden po drugim, aż do ukończenia 12 roku życia.

W ciągu tych kilku lat dziecko będzie miało tzw. uzębienie mieszane, czyli pozostałe zęby mleczne współistniejące z zębami stałymi. Około 13 roku życia dziecko będzie miało już 28 zębów stałych. Z kolei zęby mądrości będą rosły do 18 roku życia, a nierzadko także po nim, by w końcu zapewnić ostateczny kształt szczęki, złożonej z 32 zębów.

Mleczaki u dziecka wypadają w takiej kolejności, w jakiej rosły. Tworzy to swoisty kalendarz, przedstawiający, kiedy wypadają mleczaki w danym obszarze jamy ustnej:

  • Między 6 a 7 rokiem życia – utrata tymczasowych siekaczy;
  • Między 7 a 9 rokiem życia – utrata górnych i bocznych siekaczy centralnych;
  • Między 9 a 12 rokiem życia – upadek dolnych, a następnie górnych kłów oraz pierwszych dolnych i górnych trzonowców;
  • Między 11 a 13 rokiem życia – utrata drugich zębów trzonowych.

Te wskazania są stosunkowo ogólne, jednakże każde dziecko traci zęby w różnym, indywidualnym tempie. Jedynie kolejność utraty zębów różni się nieznacznie zależnie od dziecka, ale wiek, w którym to następuje, jest dość trudny do dokładnego przewidzenia.

Dentyści odkryli jednak, że dziewczęta rozwijają się szybciej niż chłopcy. Z tego też powodu moment, kiedy wypadają mleczaki u dziewcząt, następuje szybciej niż u chłopców. Wiek, w którym dziecko doświadcza pierwszego ząbkowania, wskazuje na wiek, w którym utraci pierwszego mleczaka. Im szybciej dziecku wyrastają zęby, tym szybciej wypadną mu pierwsze zęby mleczne.

Co zrobić, jeśli mleczak nie wypadł samoistnie?

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko powoli traci zęby mleczne, rozważ konsultację ze stomatologiem dziecięcym. Będzie mógł udzielić Ci porady i zbadać zęby dziecka. W rzadkich przypadkach może być konieczne usunięcie zęba, jeśli mleczak nie wypadnie sam.

Powody, które utrudniają rozpoznanie momentu, kiedy wypadają mleczaki to m.in.:

  • Ząb stały nie istnieje – tylko prześwietlenie dentystyczne może potwierdzić tę hipotezę. Ekstrakcja zęba mlecznego pozwoli innym zębom stałym zająć jego miejsce. Nierzadko zdarza się jednak, że zęba stałego nie ma. W takiej sytuacji należy umieścić implant, uzupełniający brakujące miejsce po zębie;
  • Ząb stały nie zakończył swojego wzrostu – ponownie, prześwietlenie potwierdzi obecność zęba stałego, który jest jeszcze niedojrzały. W takiej sytuacji należy cierpliwie poczekać, aż mleczak sam nie wypadnie i ustąpi miejsca. Ewentualnie może być zlecona interwencja chirurga stomatologicznego w celu przemieszczenia zęba stałego, jeśli nie rozwija się w prawidłowy sposób.

Należy pamiętać, że w Polsce leczenie stomatologiczne dzieci jest refundowane do późnego roku życia. Dzięki temu profilaktyczne badania najmłodszych mogą być dobrą okazją do oceny stanu zdrowia zębów Twojego dziecka i podjęcia prawidłowych kroków w zbliżającym się wyrzynaniu zębów stałych.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane