Kiedy należy stosować krople do oczu u niemowląt?

Chociaż czas podawania kropli do oczu noworodkom może się różnić w zależności od stanu, większość lekarzy stosuje się do wytycznych danego stanu. Ogólnie rzecz biorąc, bezpiecznie jest stosować krople do oczu u dzieci tuż po urodzeniu, kiedy są już umyte i zważone. Jest również mało prawdopodobne, aby utrudniało to budowanie więzi między rodzicami a niemowlętami – podany fragment jest dziełem zespołu redakcyjnego portalu seteryirlandzkie.pl. Ale jeśli nie jesteś pewna, kiedy podawać krople, porozmawiaj ze swoim pediatrą lub położną o wytycznych w twoim stanie.

Po pierwsze, pamiętaj, aby się przygotować. Ogólnie rzecz biorąc, starsze dzieci są w stanie otrzymać krople do oczu siedząc, stojąc lub opierając się. A gdy osiągną wiek 10 lat lub tak, mogą podawać je samodzielnie. Ale jeśli jesteś nowym rodzicem, możesz chcieć poszukać partnera lub użyć manekina dziecka do podawania kropli.

Jeśli twój noworodek ma wydzielinę z oczu, użyj ciepłego szmatki na dotkniętym obszarze. Możesz trzymać ściereczkę na zamkniętej powiece przez dwie do pięciu minut, aby uspokoić oczy. Unikaj czyszczenia wewnątrz powieki, ponieważ może to spowodować uszkodzenie oka. Zamiast tego, czyść od nosa na zewnątrz. W przypadku zakażenia oczu opryszczką, stosuj krople przeciwwirusowe.

Zakażenia oczu wywołane przez bakterie są zwykle leczone antybiotykami. W niektórych przypadkach lekarze mogą przepisać ciepły kompres, aby zmniejszyć stan zapalny i podrażnienie. Podczas gdy większość niemowląt nie rozwija infekcji spojówek, są inne warunki, które wymagają bardziej rozległego leczenia. Na przykład, dziecko, które było narażone na działanie chemikaliów, takich jak dym, może rozwinąć bardziej poważne zakażenie.

Choć infekcje oczu spowodowane przez chlamydię i rzeżączkę są rzadkie, mogą wystąpić. Na szczęście większość szpitali używa teraz maści z antybiotykiem, aby chronić noworodki przed infekcjami oczu. W przeszłości lekarze stosowali krople z azotanem srebra, aby chronić niemowlęta przed infekcjami. Jednak wiele matek nie zdawało sobie sprawy, że są nosicielami bakterii, które mogły przenieść się na ich niemowlę.

Niemowlęta mogą doświadczyć czerwonych, zielonych lub żółtych oczu. Zapalenie kanalika łzowego może prowadzić do bakteryjnego zapalenia spojówek. Jeśli powieki sklejają się ze sobą, jest to oznaka zapalenia spojówek. Jeśli stan utrzymuje się, lekarz może przepisać maść z antybiotykiem lub krople do oczu w celu leczenia. Leki te często nie są potrzebne i zostaną wchłonięte przez kanał łzowy, rozwiązując problem bez dalszego leczenia.

W 1982 roku indyjscy badacze wymazali oczy noworodków w ciągu dwunastu godzin od urodzenia. Noworodki, które miały negatywne kultury bakterii, otrzymywały następnie krople z siary w obu oczach trzy razy dziennie przez trzy dni. Dzieci, które miały pozytywne kultury miały większą szansę na rozwój lepkich lub różowych oczu niż te, które otrzymały placebo. Wynik? Tylko 6% niemowląt miało zakaźne różowe oko i tylko 35% rozwinęło lepkie oczy.

Kiedy matka może być badana pod kątem infekcji przenoszonej drogą płciową? Matka może być leczona na rzeżączkę maścią z antybiotykiem, jeśli jest ona w grupie ryzyka. Podczas ciąży lekarze mogą zbadać matkę pod kątem rzeżączki. Jeśli matka nie ma tego schorzenia, może odmówić przyjęcia maści na oczy noworodka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane