Jak rozpoznać zaburzenie integracji sensorycznej u niemowlęcia

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć jest to, że wiele niemowląt doświadcza jakiegoś rodzaju problemów sensorycznych. Ponieważ nie są one w stanie się komunikować, musimy założyć, że ich niepokój jest konsekwencją ukrytego problemu, a to oznacza, że płaczą, kiedy ich potrzeby nie są zaspokajane. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją pewne oznaki, które mogą wskazywać na problemy z integracją sensoryczną. Wymienione poniżej są niektóre oznaki zaburzeń integracji sensorycznej i jak można je rozpoznać.

Niepełnoletność to czas, kiedy system sensoryczny wciąż się rozwija. Niemowlęta mogą mieć problemy z dotykiem, wierceniem się lub nie lubią pewnych pozycji ciała. Inne oznaki to unikanie czynności, które wiążą się z doznaniami zmysłowymi lub bycie nadwrażliwym lub niedowrażliwym. To wszystko są oznaki zaburzeń integracji sensorycznej. Dziecko z którymkolwiek z tych objawów powinno być ocenione przez pracownika służby zdrowia w celu uzyskania diagnozy. Alternatywnie, rodzice mogą użyć sensorycznej czerwonej flagi darmowy druk do identyfikacji wspólnych znaków.

Objawy SPD mogą się różnić od dziecka do dziecka, i może mieć wpływ na jeden zmysł lub kilka. Jednak objawy mogą być podobne na całym pokładzie, a jeśli zauważysz wzór zachowania, może to być znak SPD. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, Twój pediatra może zalecić dodatkowe badania. Twój lekarz może również zalecić dostosowanie sensoryczne. Dostosowania te mogą obejmować wyeliminowanie oświetlenia fluorescencyjnego, zmianę rodzaju krzesła lub unikanie rozpraszających hałasów. Możesz również wprowadzić elementy sensoryczne, takie jak wibrująca szczoteczka do zębów, stół do przewijania i jedzenie chrupiących pokarmów.

W przypadku braku konkretnej diagnozy, dziecko z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego może nie angażować się w typową zabawę. Zamiast tego, on lub ona może unikać dotykania rzeczy swoimi rękami. Może to nawet uniemożliwić dziecku raczkowanie. Dodatkowo, dziecko z tym zaburzeniem może wykazywać słabą kontrolę postawy i słabe umiejętności integracji dwustronnej. Jeśli zauważysz te oznaki, skonsultuj się z pediatrą od razu, aby uzyskać dokładną diagnozę.

Problemy sensoryczne są spowodowane interakcją mózg – układ nerwowy. Podczas gdy dzieci często wykazują oznaki zaburzeń integracji sensorycznej, gdy są wcześniakami, objawy mogą pojawić się również u pełnoletnich niemowląt. Czasami, dzieci z innymi diagnozami, takimi jak zespół Downa, lęki i depresja, są również dotknięte. Pomimo faktu, że większość dzieci z problemami sensorycznymi może angażować się w te działania, niektóre mają trudności z odbieraniem wrażeń, których potrzebują do prawidłowego funkcjonowania.

Inne oznaki dziecka z problemami sensorycznymi obejmują unikanie kąpieli i toalet, trudności z osadzaniem się po drobnych skaleczeniach i zadrapaniach oraz nadwrażliwość na hałas. Objawy te często przeszkadzają w samoopiece i zabawie. Dzieci z problemami sensorycznymi mogą również stać się bojaźliwe lub niezdarne. A w skrajnych przypadkach mogą stać się agresywne i wyzywające, lub mogą nawet odrzucić ruchy wymagające zachowania równowagi.

Choć dzieci z problemami sensorycznymi mogą tolerować sporadycznie sutek lub smoczek, ich tolerancja nowych kształtów i tekstur może być ograniczona. W końcu mogą tolerować te pokarmy, ale często będą ich całkowicie unikać. Aby pomóc dziecku w nauce tolerowania różnych tekstur, należy często podawać małe porcje tych pokarmów i czekać, aż dziecko weźmie pierwszy kęs. Jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z tych objawów, powinieneś zabrać je do lekarza, aby je zdiagnozować.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane