Czy trzeba uczyć dziecko ssać smoczek?

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z naszedziecko.pl

Jeśli próbujesz dowiedzieć się, czy powinnaś nauczyć swoje dziecko ssać smoczek, możesz się zastanawiać: Czy naprawdę musisz uczyć swoje dziecko ssać smoczek? Ważne jest, aby pamiętać, że preferencje Twojego dziecka dotyczące smoczka mogą nie być takie same jak Twoje, więc powinnaś wziąć pod uwagę jego preferencje. Na przykład, jeśli Twoje dziecko nie akceptuje smoczka od razu, poczekaj miesiąc lub więcej przed wprowadzeniem go. Trzymaj dziecko tak, jakbyś je karmiła, z podciągniętymi kolanami i stopami opartymi na łokciach.

W zależności od tego, jak często dziecko używa smoczka, być może z czasem będziesz musiała z niego zrezygnować. Ogólnie rzecz biorąc, pierwszy rok lub tak jest najlepszy wiek, choć maksymalny wiek to trzy lata. Ogólnie rzecz biorąc, większość dzieci przestaje używać smoczka do tego czasu. Jeśli jednak dziecko jest bardzo uzależnione od smoczka, możesz rozważyć jego całkowite wyeliminowanie.

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z przyssawką lub jeśli martwisz się o niski poziom mleka, możesz opóźnić wprowadzenie smoczka, dopóki dziecko nie przybierze na wadze i nie będzie regularnie karmić. Ważne jest również, aby nie podawać dziecku smoczka w czasie karmienia, ponieważ ssanie przeszkadza w przytulaniu i uśmiechaniu się.

Gdy dziecko odmawia ssania smoczka, spróbuj włożyć go do buzi w celu odwrócenia uwagi. Reakcja Twojego dziecka na odrzucenie będzie różna, więc spróbuj różnych kształtów i marek smoczka. W ten sposób Twoje dziecko będzie mniej skłonne do odrzucenia smoczka. Jeśli to nie zadziała, może upłynąć kilka dni, zanim zobaczysz satysfakcję.

Smoczki mogą pomóc w zapobieganiu zespołowi nagłej śmierci niemowląt (SIDS), utrzymaniu otwartych ust dziecka i zmniejszeniu szansy na przegrzanie lub uduszenie podczas snu. Używaj smoczka w połączeniu z innymi praktykami bezpiecznego snu. Zawsze, gdy dziecko jest niespokojne, spróbuj zaoferować mu smoczek i nie wkładaj go z powrotem do ust.

Mimo że smoczki mogą wydawać się niektórym rodzicom niepotrzebną uciążliwością, mogą być skutecznym narzędziem do uczenia dziecka samouspokojenia. Dzieci uczą się ssać smoczek poprzez swoje zmysły i instynkt ssania. Twoje dziecko prawdopodobnie odbierze go jako przyjemny obiekt i naturalnie zacznie go ssać.

Używanie smoczka we wczesnym okresie niemowlęcym jest świetnym sposobem na uspokojenie dziecka. Chociaż możesz być w stanie uspokoić swoje dziecko, przytulając je lub kołysząc do snu, wiele dzieci nie potrafi jeszcze ssać samodzielnie. Jeśli dziecko nie potrafi ssać smoczka, możesz użyć binky, aby zaspokoić instynkt ssania.

Wprowadzenie smoczka jest dobrym pomysłem dla dzieci poniżej sześciu miesięcy, kiedy są jeszcze karmione wyłącznie piersią. Chociaż badania pokazują, że wprowadzenie smoczka nie wpływa na czas trwania karmienia piersią, niekoniecznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia SIDS. Kiedy należy wprowadzić smoczek? Eksperci różnią się w swoich opiniach, ale generalnie zalecają, aby poczekać, aż dziecko opanuje karmienie piersią.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane