Czy można posypać oczy dziecka brokatem?

Być może zastanawiasz się, czy posypywanie oczu dziecka brokatem jest bezpieczne. Choć niektórzy rodzice obawiają się, że przedmiot może utknąć za gałką oczną dziecka, nie jest to prawdą. Przestrzeń przed powiekami cofa się o około 1/4 cala (6 mm) i ostatecznie zatrzymuje się w martwym punkcie. Istnieje jednak kilka kroków, które możesz podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu dziecku.

Podczas przeziębienia lub suchości oka możesz użyć ciepłej wody lub letniej wody, aby delikatnie oczyścić oko dziecka. Ważne jest, aby unikać używania gorącej wody, ponieważ może to podrażnić oczy dziecka. Następnie przytrzymaj ściereczkę przy zamkniętej powiece przez dwie do pięciu minut. Możesz również użyć kroplomierza do oczu, aby skierować strumień wody bezpośrednio do oka. Alternatywnie, można użyć strzykawki do leków. Krople soli fizjologicznej mogą być mniej drażniące niż woda.

Wodniste oczy mogą również dotyczyć maluchów. Przyczyną nadmiernego łzawienia w oczach malucha mogą być zablokowane kanaliki łzowe, alergie lub zapalenie spojówek. Na ogół przyczyną jest przeziębienie. Ponieważ maluchy częściej dotykają swoich oczu i wchodzą w kontakt z zarazkami, łzawiące oko u malucha może być spowodowane przeziębieniem lub alergią.

Chociaż zapalenie spojówek jest bardzo zaraźliwe, powinnaś trzymać dziecko z dala od innych dzieci podczas czyszczenia oczu dziecka. Zawsze powinnaś dokładnie umyć ręce po dotknięciu oczu zakażonego dziecka. Jeśli nie jesteś pewna, zadzwoń do pediatry po poradę. Lepiej być bezpiecznym niż żałować. Jeśli Twoje dziecko cierpiało na zapalenie spojówek, skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli chodzi o podrażnienie oczu, pamiętaj, że łzawiące oczy są oznaką alergii. Kurz, pyłki, brud i piasek mogą podrażniać oczy. W niektórych przypadkach łzy mogą być nadmierne, ale nie jest konieczne stosowanie roztworu leczniczego. Można też spróbować naturalnej metody, która polega na przemywaniu oczu po wybudzeniu dziecka ze snu.

Można masować kanaliki łzowe noworodka. Pomoże to w rozwoju kanalików łzowych. W tym celu należy delikatnie masować wewnętrzną stronę nosa dziecka, od góry do dołu. Możesz również skonsultować się z położną, aby uzyskać wskazówki dotyczące masowania kanalików łzowych dziecka. Kanaliki łzowe noworodka nie są jeszcze rozwinięte, dlatego bardzo ważne jest, aby były one jak najbardziej drożne. W przeciwnym razie dziecko może skończyć z zapaleniem spojówek, czyli stanem zapalnym oka. Może ono powodować czerwone, przekrwione, bolące lub swędzące oczy.

Kolor oczu dziecka jest określany przez ilość melaniny zgromadzonej w tęczówce. Najbardziej dramatyczna zmiana koloru oczu następuje między wiekiem trzech i sześciu miesięcy. Do tego czasu, tęczówka przechowuje wystarczająco dużo pigmentu, aby przewidzieć ostateczny odcień. W ten sposób, jeśli chcesz mieć dziecko z niebieskimi oczami, powinieneś poczekać, aż będzie miało co najmniej trzy miesiące. Jeśli Twoje dziecko urodzi się przed tym wiekiem, szansa na niebieskie oczy wynosi 50-50.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane