Czy dziecko może mieć pobraną próbkę krwi?

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z bookids.pl

Położna lub lekarz mogą pobrać próbkę krwi od Twojego dziecka, jeśli wyrazisz zgodę na tę procedurę. Imię dziecka i miejsce, w którym się ono znajduje, pozostaną poufne. Położna ogrzeje piętę stopy dziecka i ukłuje ją. Następnie zbierze krew na specjalnej bibule filtracyjnej i wyśle ją do laboratorium w celu przeprowadzenia badań. Rodzice mogą również zdecydować się na podanie dziecku doustnej sacharozy dla pocieszenia.

Jeśli uda Ci się skłonić dziecko do pozostania w bezruchu, możesz to zrobić, umieszczając ogrzewacz do pięt wokół pięty lub łydki. Następnie owiń łydkę lub piętę kocem. Upewnij się, że dziecku jest wygodnie i nie porusza się. Jeśli dziecko odmawia, nie zmuszaj go do tego. Unikaj też ściskania tego miejsca, co może rozcieńczyć krew. Możesz również poprosić flebotomistę, aby zadzwonił do pediatry, jeśli dziecko jest niewspółpracujące.

Kiedy powinnaś mieć pobraną próbkę krwi płodu? Próbka krwi zostanie pobrana od Twojego dziecka pomiędzy trzecim a czwartym trymestrem. Ogólnie rzecz biorąc, pobieranie próbek krwi płodu odbywa się, gdy płód jest 17 do 18 tygodni ciąży. Jednakże może być konieczne pobranie krwi od dziecka więcej niż raz, w zależności od przyczyny badania. Należy przedyskutować decyzję z położną lub lekarzem przed zezwoleniem na pobranie krwi.

Proces przesiewowy u noworodków może obejmować badania krwi. Jest to wykonywane dla noworodków, aby wykluczyć niektóre poważne warunki medyczne. Badanie krwi noworodka może zidentyfikować fenyloketonurię, mukowiscydozę i niedoczynność tarczycy. Położne zbiorą krew z pięty dziecka na kartę i wyślą ją do laboratorium w celu przeprowadzenia dalszych badań. W większości przypadków wyniki badań są prawidłowe. Jeśli dziecko rzeczywiście ma poważny stan, rodzice zostaną poinformowani, aby dziecko mogło być leczone.

Chociaż wyniki testów przesiewowych nie zawsze są rozstrzygające, jeśli wyniki są pozytywne, najlepiej jest śledzić je za pomocą badania krwi lub moczu, aby upewnić się, że nie ma dalszej choroby. Pozytywne wyniki badań przesiewowych wskazują, że dziecko ma jakieś schorzenie. Jeśli zostanie ona wykryta w ich organizmie, może być wcześnie leczona i może zaowocować zdrowym dzieckiem. Choroby te mogą prowadzić do problemów ze wzrostem, niepełnosprawności intelektualnej i opóźnień rozwojowych. Wczesne wykrycie jest kluczem do zdrowej przyszłości.

Test przesiewowy dla noworodków jest wykonywany poprzez pobranie plamy krwi na pięcie dziecka w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu. Ważne jest, aby upewnić się, że ta procedura została wykonana, zanim dziecko pójdzie do domu. Badanie przesiewowe noworodka musi być powtórzone w ciągu pięciu dni, dlatego należy je zaplanować odpowiednio wcześnie. Lekarz oczyści piętę dziecka za pomocą płatka z alkoholem, a następnie nakłuje ją lancetem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane